

Aikido klub "Sirmium" sa ponosom predstavlja naseg prijatelja kluba Savate kick-box klub "Sirmium".Savete klub nalazi se u Poslovno-sportskom centru Pinki(Hala) na preko 60m2 prostora.Uslovi za trening su izuzetni,klub poseduje teretanu i pregrst rekvizita neophodnih za jedan Savate trening.Trener u klubu je Lazar Kovacevic vrsni poznavaoc ove Francuske vestine koji je svoje znanje sticao kako u Srbiji tako i u inostranstvu.Pored velikog broja clanova koji se bave rekreativno ovim borilackim vestinima u klubu trenira i par reprezentativaca Srbije.Klub je u svojoj istoriji postigao mnoge rezultate na vodecim svetskim takmicenjima,dok je u regionu bez konkurencije.Pored trenera Lazara (Laze) svoje znanje iz boksa clanovima kluba prenosi najveca legenda Mitrovackog boksa gospodin Vladimir koji je svoje znanje iz boksa "pekao" u mnogim klubovima u Srbiji i koji se vec dugi niz godina bavi poducavanjem klasicnog boksa.
Savate ili francuski boks je izvorna borilačka veština koja se razvijala u Francuskoj još u XVI veku, da bi današnji oblik sportske borbe primenjen oko 1830. godine. Te godine učitelj savatea Charles Lecour sistematizovao je pravila borbe i tehnike, koja se upotrebljavala u savateu i tada je praktično savate postao sport. Ta prvobitna pravila su se do danas održala, uz manje izmene, čime je savate u potpunosti sačuvao svoju izvornost i autentičnost.
Tokom XIX veka postojala je velika konkurencija između klasičnog (engleskog) boksa i savatea (francuskog boksa), gde je engleski boks, uvođenjem novčanih nagrada za pobede, dobio na masovnosti i preuzeo veći uticaj u sportu. Savate je nasuprot njemu čuvao duh amaterskog sporta. Internacionalna Savate Savate kao organizovani sport počeo je po&3269;etkom prošlog veka da propagira ovaj sport u svetu kao amaterski sport. Sedište Internacionalne Federacije za savate je u Parizu, Francuska.
Godine 1924. godine na Olimpijskim igrama u Parizu, savate je uvršten u demonstracioni sport. Početkom drugog svetskog rata, organizovani savate se gasi, što se desilo i drugim sportovima. Savate se obnavlja u Francuskoj 1975. godine kada se dekretom ministarstva proglašava za nacionalni sport Francuske.
Danas postoji jednistvena Internacionalna Federacija za savate u svetu a savate se organizovano trenira u Evropi, Aziji, Americi, Africi i Australiji.
U Srbiji savate se javlja u vojsci Srbije i Crne Gore još u XIX veku, a doneli su ga oficiri školovani u Francuskoj. Po Jugoslovenskoj enciklopediji fizičke kulture (str. 171, 182 i 188) kapetan Dragomir T. Nikolajević je u Beogradu 1905. pokrenuo francuski i engleski boks a 1914. godine napisao knjigu "Boks francuski ili engleski" u cilju propagiranja i podučavanja ovim sportom koja je u januaru 2009.godine od strane Savate Saveza Srbije ponovo objavljena kao drugo izdanje kako se istorija ovog sporta ne bi zaboravila.
Takmičari u savateu, i danas, tradicionalno nastupaju u prepoznatljivom elastičnom trikou iz jednog dela, mekanim savate patikama sa tankim đonom koje nemogu povrediti protivnika, rukavicama od 8, 10, 12 i 14 unci zavisno od kategorije i uzrasta, štitnicima za potkolenice, obaveznim bandažima na rukama, gumama za zube, suspenzorima, štitnicima za grudi za žene i kacigama za glavu za mlađe uzraste.
Takmičenja se održavaju u ringu ili na borilištu 8x8 m, u 3 runde po 2 minuta kad je turnirski sistem i u 5 rundi po 2 minuta u finalu Evropskog ili Svetskog Prvenstva.
Kako je jedini evropski sport u kome su uključeni udarci rukama i nogama kao i duge tradicije od nekoliko vekova, savate odlikuje savršenost i atraktivnost u izvođenju udaraca, veoma strogo suđenje i amaterski duh ovog sporta.
Sve informacije na tel.trenera Lazara Kovacevica:+38164/2687925
0 коментара :
Постави коментар